
"Nagyon nagy pontossággal képesek vagyunk nyomon követni a hulladékot, így elõre tudjuk jelezni, hogy összeütközik-e más tárgyakkal vagy sem" - magyarázta Craig Smith, a társaság vezetõje. Smith elmondása szerint jelenleg mintegy 200 ezer 1 centiméternél kisebb és 500 ezer ennél nagyobb szemétnek minõsülõ tárgy kering a Föld körül. Ezek a busznyi méretû ûrhajódaraboktól a milliméteres festéktörmelékig a legkülönfélébbek lehetnek.
A problémát az jelenti, hogy az ûrhulladék mintegy 30 ezer kilométer/órás sebességgel kering a Föld körül, így ha egy mûhold vagy ûrhajó nem pont azonos pályán repül egy adott szemétdarabbal, rendkívül nagy sebességû ütközések következhetnek be, súlyos anyagi károkat okozva.
A hulladékot azonosító lézersugarakat a Föld felszínére telepítendõ mérõállomásokról indítják majd. A cég közlése szerint igazán pontos eredmények akkor érhetõk el, ha kiépül egy számos állomásból álló hálózat. Ennek megvalósulására jó esély van, hiszen a technológia iránt világszerte érdeklõdés mutatkozik.
Az Electric Optic Systems tájékoztatása szerint a fejlesztést az ausztrál kormány 4 millió ausztrál dolláros (772 millió forint) támogatása tette lehetõvé.