
A Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System, azaz a "körpanorámás" égboltfelmérõ teleszkóp és gyorsreagálású rendszer), amelyet 2010 májusában helyeztek üzembe Hawaii második legnagyobb szigetén, Mauin, a 3000 méteres Haleakala kihûlt vulkánon lévõ obszervatóriumban. Az 1,8 méter átmérõjû teleszkópot a Hawaii Egyetem csillagászai és mérnökei tervezték és építették meg az Egyesült Államok légierejének támogatásával. A rendszer része a valaha készült legnagyobb felbontású, 1400 megapixeles digitális fényképezõgép, amely mozgó ûrobjektumokra vadászik, valamint olyan égitesteket keres, amelyeknek egyik éjszakáról a másikra megváltozik a fényessége. A rendszer egyetlen felvételen az égbolt 36 teleholdnyi területet lefedõ szegmensét képes befogni. A teleszkóp 30 másodpercenként készít egy-egy felvételt, egyetlen éjszaka alatt összegyûjtött adatmennyiség ezer DVD-t tölt meg. A teleszkópot mûködtetõ PS1 tudományos konzorciumnak a Hawaii Egyetem, valamint az Egyesült Államok, Németország, Nagy-Britannia és Tajvan kilenc másik intézménye a tagja.
A Pan-STARRS elsõdleges célja olyan földközeli objektumok, elsõsorban "Föld-súroló" aszteroidák felfedezése, amelyek potenciálisan veszélyt jelenthetnek bolygónk számára. A tudósok várakozásai szerint a rendszer a következõ három évben százezer aszteroidát fedez fel, s 5 milliárd csillagot és 500 millió galaxist figyel majd meg.
A 2010 ST3 katalógusjelû, 46 méter széles aszteroidát szeptember 16-án észlelték elõször, amikor a kisbolygó még 32,1 millió kilométerre volt a Földtõl. Számítások szerint az aszteroida október közepén lesz a legközelebb a bolygónkhoz, amikor "mindössze" 4 millió kilométer választja el a Földtõl, s legközelebb csak 88 év múlva tér csak vissza szomszédságunkba.
"Van egy igen csekély eshetõsége annak, hogy az ST3 2098-ban a Földbe csapódik, ezért érdemes figyelemmel kísérni további +pályafutását+" - hangsúlyozta Robert Jedicke, a Hawaii Egyetem csillagásza.
Amennyiben az aszteroida a Föld légkörébe "tévedne", nagy valószínûséggel azonnal széttöredezne, az esemény keltette lökéshullámok azonban több száz négyzetkilométeren letarolhatják bolygónk felszínét.
"Az ST3 felfedezése mutatja, hogy jelenleg a Pan-STARRS a létezõ legérzékenyebb aszteroidavadász-rendszer. Ezt a kisbolygót akkor észlelte a rendszer, amikor a kisbolygó még túl távol volt más teleszkópok számára" - mutatott rá Robert Jedicke.