
Az Ipsos Zrt. 1365 fõ megkérdezésével készített reprezentatív felmérése arra irányult, hogy kiderítsék, hogyan viszonyulnak a magyar netezõk a világûrrel kapcsolatos hazai kutatásokhoz, fejlesztésekhez, és mennyire tartják fontosnak a fiatalok érdekeltté tételét a téma iránt.
A magyar Puli Space Technologies Kft. (PST) fiatal mérnökökbõl és kutatókból álló csapata is benevez idén a Google Lunar X Prize (GLXP) elnevezésû nemzetközi megmérettetésére. A harmincmillió dollár összdíjazású nemzetközi verseny kiírása szerint a húszmillió dolláros fõdíjat az a csapat nyeri, amely elõször juttat el legalább kilencven százalékban magánerõbõl finanszírozott jármûvet a Holdra, és hajt végre megadott határidõn belül bizonyos feladatokat.
A válaszadók több mint egyharmada (36 százalék) tartja kiemelten fontosnak, hogy Magyarországon a világûr felfedezésével kapcsolatos kutatás és fejlesztés folyjon. Ennél is többen, pontosan a válaszadók fele (50 százalék) támogatna olyan kezdeményezést, amely a diákok számára teremt bekapcsolódási lehetõséget a világûr felfedezésébe. Azt azonban, hogy a következõ 10-30 évben hazánkban nemzetgazdasági tényezõ legyen az ûripar, már csak 10 százalék tartja teljesen elképzelhetõnek.
A válaszok fontos tanulsággal bírnak az egyelõre a GLXP 50 ezer dolláros nevezési díjának összegyûjtéséért küzdõ Puli csapatának, akinek a megmérettetésen való részvétel csak az egyik célja. A hamarosan egyesületként is megjelenõ csapat számára további fontos cél, hogy felhívja a fiatalok figyelmét a világûr nyújtotta perspektívákra, illetve hosszú távon egy nemzetgazdaságilag is megtérülõ ûrvállalkozást építsen fel.
A Puli Hold-misszióját és ismeretterjesztéssel kapcsolatos elképzeléseit bárki támogathatja a legkisebb, ezer forintos felajánlással. A projekt részleteirõl és a lehetséges támogatási formákról a csapat honlapján (www.pulispace.com) is olvashatnak az érdeklõdõk.